Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základní informace

12. 12. 2011

kraj (NUTS 3) Zlínský
okres (NUTS 4) Kroměříž
katastrální výměra 34 km2
počet obyvatel 12 043
zeměpisná šířka N49°19'60,00"
zeměpisná délka E17°34'39,25"
nadmořská výška 232 m
kraj (NUTS 3) Zlínský
okres (NUTS 4) Kroměříž
katastrální výměra 34 km2
počet obyvatel 12 043
zeměpisná šířka N49°19'60,00"
zeměpisná délka E17°34'39,25"
nadmořská výška 232 m

Holešov je město na západním okraji Hostýnských vrchů na hranici mezi Hanou a Valašskem, asi 15 km severovýchodně od Kroměříže a 18 km severně od Zlína. Je tzv. pověřenou obcí III. stupně a nejen správním, ale také průmyslovým a společenským centrem Mikroregionu Holešovsko. Správní území města tvoří vedle samotného Holešova a katastrálního území Všetuly místní části Dobrotice, Količín, Tučapy a Žopy.

Nejstarší zmínka o Holešovu pochází z roku 1141. Jako městečko je uváděn od druhé poloviny 13. století a městem se stal ve 14. století. Holešov se utvořil na starobylé křižovatce dvou bočních tras jantarové stezky. Vlastní centrum Holešova je víceméně trvale osídleno od doby bronzové, jak dokládají objevená pohřebiště. Holešov se též stal útočištěm ultraortodoxních Židů vč. několika věhlasných kabalistických učenců, což z něj v následujících staletích učinilo poutní místo ortodoxního judaismu. Znak města je okrouhlá zlatá věž z kvádrů, stojící na podstavci o třech stupních, je poměrně úzká, má dvě úzké střílny vedle sebe, vrcholí cimbuřím o čtyřech stínkách a kuželovitou střechou s osmicípou šternberskou hvězdou na špici. Vše zlaté, s černými konturami v modrém poli. V letech 1998 - 2000 byla sestavena nová územně-plánovací dokumentace, která klade důraz na rozvoj výstavby, rozšíření průmyslové výroby i posilování příležitostí pro živnostníky. Současně nabízí varianty pro vybudování nutného dopravního obchvatu města.

Šachova synagoga v Holešově patří mezi nejvýznamnější památky nejen v Holešově a okolí, ale také v celé České republice. Jelikož je tato synagoga dnes už jedinou synagogou tzv. polského typu, která se takto v původní podobě zachovala až dodnes, bývá označována dokonce jako světový unikát. Mezi další historické památky města patří Trinitářský klášter s areálem, židovský hřbitov, kříž pamětní, kaple sv. Kříže, kaple sv. Martina, socha sv. Jana Nepomuckého, pomník Bedřicha Smetany, náhrobek Jana Tomaštíka, Pivovar a Zemanova kovárna.

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 10764
Měsíc: 111
Den: 5